VLC Production Reklam Ajansı

Sosyal Medya Nedir? Sosyal medya hakkında ki her şey!

Haziran 1, 2023

Sosyal medya nedir?

 Markaların sosyal medyada doğru iletişimi, doğru yönlendirmeyi, doğru çalışmayı ve doğru stratejiyi belirlemesi için “Sosyal Medyanın ABC’sini” hazırladık. Sosyal medya, kullanıcıların hızla içerik oluşturup takipçileriyle paylaşmalarına olanak tanıyan ve marka bilinirliğini veya satışları artırmak için kullanılan dijital bir araçtır. İnternet erişimi olan herkes bir sosyal medya hesabına kaydolabilir. Bu hesabı kullanarak istediklerini paylaşabilirler ve paylaştıklarıyla sayfa profilini ziyaret eden herkese ulaşabilirler. Sosyal medya, kısa sürede geniş bir kitleye ulaşabilmesi ve geleneksel medya kadar sansürsüz olmaması bakımından benzersizdir.

Birçok sosyal medya şirketi (Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Linkedin, Tiktok vb.) şiddet veya çıplaklık içeren görsellerin kaldırılması konusunda bazı kısıtlamalar getirirken; çok daha az kısıtlayıcıdır. Sosyal medya, kullanıcıların kendi içeriklerini gönderip paylaştığı çevrimiçi bir ağdır. Birçok kişi ve kurum sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Bu sayede kullanıcılar hızlı erişim için sosyal medya üzerinden içerikleri, makaleleri, haberleri, fikirleri, günlük olayları, fotoğrafları görüntüleyebilir ve görüşlerini bu sosyal ağ üzerinden yansıtabilirler. Günümüzde insanların çokça kullandığı sosyal medyayı tanımlamamız gerekirse, akla ilk gelen kavram “paylaşmak”tır.

Sosyal Medya ve Geleneksel Medya Teknolojinin hayatımızda büyük yer kaplaması ile birlikte sosyal medya diğer geleneksel medyaların yerini almaya başlamıştır. Geleneksel medya platformlarına göre avantajları nedeniyle sosyal medya diğer platformlara göre tercih edilmeye başlandı. Bu nedenle firmaların tercih ettiği sosyal medya yoğun bir şekilde kullanılmakta ve sosyal medyaya ayrılan bütçe her geçen yıl artmaktadır. Günümüzde birçok marka, sosyal ağlar aracılığıyla hedef kitleleri ve potansiyel müşterileri ile doğrudan iletişim kurabildikleri sosyal ağları aktif olarak kullanmaktadır. Sunduğu avantajlar; Reklam hedeflemesi açıktır. Sosyal medyada artık sadece kimliklerimizi değil, hobilerimizi, sevdiğimiz müzikleri ve hatta konumumuzu bile paylaşabiliyoruz. Bu, reklam vermek isteyen markaları konumlandırmayı çok kolaylaştırır.

Diyelim ki bir şirketin hedef kitlesi 18-25 yaş arası, bekar, erkek, üniversite mezunu ve pop müziğe ilgi duyanlar, tüm bunları Facebook reklam hedeflemeyi kullanarak doğrudan bu kişilere ulaşabilirsiniz. Geleneksel medyadan farklı olarak, bu sadece hedef kitle hedeflendiği için maliyet ve zaman tasarrufu anlamına gelir, ancak geleneksel medyada reklam veren şirketler, derecelendirme sonuçlarına göre en çok TV kanalını, reklam süresini, TV şovunu hedefleyebilir. Size ayrılan reklam bütçesi ile doğru hedef kitleye ulaşın. Sosyal medya, geleneksel medyadan daha az maliyetlidir. Bu aslında reklamınızı daha küçük bir bütçeyle ulaşmak istediğiniz doğru kişilere göstermenizi sağlar. Sosyal medyada sıkça duyduğumuz bir söz; “Sosyal medya olmasaydı şimdi çaycı ya da manav olurdum.” Bununla birlikte, sosyal medya için herhangi bir eğitim gerekliliği yoktur.

Sosyal medyada paylaşım yapmak isteyen herkes katılabilir. Diğer bir avantajı da anında güncellenebilmesidir. Geleneksel medyada haber oluşturulduktan sonra değiştirilemez, ancak ertesi gün düzeltmeler yayınlanabilir. Ama sosyal medyada durum böyle değil. Anında düzenlemenizi ve düzenlemenizi sağlar. Sosyal medya hızla gelişmeye ve kendine yeni özellikler ekleyerek hızla yayılmaya devam ediyor. Facebook, Twitter, Google Plus, Youtube, Pinterest, Instagram ve diğer platformlar aracılığıyla insanlar tüm dünyada iletişim kuruyor ve etkileşim kuruyor. Sosyal medya, doğru kullanıldığında herkesin fikir sahibi olma hakkının olduğu bir platform olması ve kullanıcılarına herhangi bir kısıtlama getirmemesi nedeniyle güçlü ve etkili bir konuma sahiptir.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal medya uzmanı, sosyal medya pazarlamasında uzmanlaşmış kişidir. Sosyal medya kanallarını (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Linkedin, Tik Tok vb.) yönetebilen, strateji, moderasyon ve marka yönetimini iyi yapan biri.

Sosyal Medya Uzmanları Ne İş Yapar? İlgilendiği markaların hedef kitlesini artırmak, marka bilinirliği oluşturmak, marka stratejisine göre satışları artırmak için sosyal medya uzmanı; Facebook, Twitter, Instagram, YouTube ve YouTube dahil olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında içerik oluşturmak, yönetmek ve yayınlamaktan sorumludur. Linkedin Sosyal medya uzmanları, veri analizine dayalı olarak strateji geliştirme, marka yönetimi, moderasyon, müşteri hizmetleri, metin yazarlığı ve raporlama gibi görevleri yerine getirir. Ayrıca yaratıcı tasarım fikirleri üretebilmelidirler. Son olarak, sosyal medya uzmanları, her sosyal kanalın hedef kitlesini anlamalı ve her ortamın hedef kitlesine ve etkileşimlerine göre uyarlanmış ikna edici reklamlar oluşturmalıdır.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya kitlelerinin analiz edilmesi ve bunlara uygun stratejiler geliştirilmesi, sosyal medya profil içeriklerinin oluşturulması ve dağıtılması, gerektiğinde iş birliği yapılması, sosyal medyada izlenmesi, ölçülmesi, reklam ve raporlama yapılması sürecidir. Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Sosyal medya çok farklı türde siteleri ve uygulamaları kapsadığından, bu araçların yetenekleri değişiyor. Bununla birlikte, çoğu sosyal medya sitesi, kullanıcıların genellikle bir ad, e-posta adresi veya telefon numarası ile bir profil oluşturmasıyla başlar. Bir profil oluşturduktan sonra, kullanıcılar içerik oluşturabilir ve paylaşabilir. Örneğin, yeni hesapları olan Instagram kullanıcıları bir fotoğraf çekip alt yazıyla profillerinde yayınlayabilir.

Sosyal medya kullanıcıları profilleri için içerik oluşturmanın yanı sıra içerikleri takip edebilir, yorum yapabilir, diğer kullanıcıları her an bulabilir ve paylaşabilir. Sosyal medyanın türüne bağlı olarak, bir kullanıcı başka bir kullanıcıyı “takip edebilir”, onu “arkadaş” olarak ekleyebilir veya başka bir kullanıcının sayfasına “abone olabilir”. Sosyal medya şirketleri, hangi içeriğin göründüğünü ve görünme sırasını belirlemek için kullanıcı profili verilerine dayalı algoritmalar kullanır. Besleme, içeriklerini tanıtmak için “takip edilen” kullanıcılardan, markalardan, etkileyicilerden ve reklamcılardan gelen içeriği içerecektir.

 Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

 Sosyal Medya Danışmanı; markaların sosyal medyada daha proaktif ve stratejik reklam kampanyaları yürütmesine destek olarak markaların daha geniş bir hedef kitleye ulaşmasını ve markanın satışlarını veya bilinirliğini artırmasını sağlar.

Sosyal medya danışmanlarının, sosyal medya yönetimi, sosyal medya stratejisi, içerik hazırlama ve geliştirme, organik takipçi ve etkileşim üretme, sosyal medyada reklamı yapılan ürün, marka veya reklamverenin reklam çalışmalarını yönetme, sosyal medya için influencer veya pazarlama fikri geliştirme gibi gerekli olan çalışmaları yapmaktadır.

Sosyal Medya Ajansı Ne İş Yapar?

 Bir sosyal medya ajansı, sosyal medya hesaplarında gönderiler hazırlamaktan ve yayınlamaktan çok daha fazlasını yapar. Sosyal medya pazarlama ajansı, sosyal medyada içerik ve dijital pazarlama çabalarınız hakkında derinlemesine bir anlayışa sahiptir. Bu anlayış, hedefleri yönetme, hedef kitleyi belirleme, raporlama ile markanın başarılarını geliştirme ve başarısızlıklarından ders alarak doğruya yönlendirmesine yardımcı olmaktadır.

Sosyal medya danışmanları, sosyal medya yönetimi, sosyal medya stratejisi, içerik hazırlama ve geliştirme, organik takipçi ve etkileşim üretimi, reklam ürünlerinin yönetimi, sosyal medyada markalar veya reklam verenler için reklam çalışmaları, sosyal medya için influencer geliştirme veya fikir pazarlama gibi temel işleri yapmaktadır.

Sosyal medya ajansları, sosyal medya hesaplarında gönderiler hazırlamaktan ve yayınlamaktan daha fazlasını yapar. Sosyal medya pazarlama ajansları, içeriğiniz ve sosyal medyadaki dijital pazarlama çabalarınız hakkında fikir sahibi olur. Bu anlayış, markaların hedeflerini yönetmesine, hedef kitlelerini belirlemesine ve başarısızlıklardan öğrenerek ve raporlayarak başarıları iyileştirerek markaları doğru yöne yönlendirmesine yardımcı olur.

Markanızın daha iyi ve profesyonel yönetilmesini istiyorsanız info@vlcajans.com mail atmak veya iletişime geçmek için zaman kaybetmeyin. 😉 

Posted in Sosyal medyaTags: